Radio Hey Rally Jeseníky 2013 hlásí 86 převzatých posádek

Tiskové zprávy | sobota 21.09.2013

Na startovní pole 7. ročníku soutěže Radio Hey Rally Jeseníky, která je předposledním podnikem osmidílného Timeseal mistrovství ČR ve Sprintrally, se z původního počtu 94 přihlášených postaví 86 závodních posádek.


Po pátečních seznamovacích jízdách vyjela ze šternberského náměstí v 8:00 se startovním číslem 1 posádka Jiří Kalista – Michal Šofr s vozem Subaru Legacy RS, která otevřela plejádu celkem 13 historických vozů, které na Rally Jeseníky startují v rámci Mistrovství ČR v rally historických automobilů.

Minutu po Kalistovi, který je aktuálně vedoucím mužem průběžného pořadí historiků, se do boje se svojí Sierrou RS Cosworth vydal Jiří Káňa s Martinou Kalistovou, kterým před Rally Jeseníky patří druhá příčka průběžného pořadí. Následovat nemohl nikdo jiný než aktuálně třetí Jiří Navrátil, který stejně jako Káňa pilotuje vůz Ford Sierra RS Cosworth. Pole historiků uzavřela s vozem Škoda Š 110 L posádka František Felt – Zirkler Jiří, po které následovala sedmiminutová pauza.

Startovní pole soudobých vozů odstartovala v 8:19 dvojice Roman Odložilík – Martin Tureček s Fábií S2000, která bude bojovat o titul s aktuálním leaderem rallysprinterů Mirkem Jakešem, který za volat svého Mitsubishi Lancer Evo IX verze R4 usedá po boku Jaroslava Nováka.

Vzhledem k tomu, že již jistí Mistři republiky ve třídě 3 bodovali v každém z podniků, čeká Jakeše s Novákem v absolutním pořadí škrtání dvou nejhorších výsledků. O titul krále sprinterů pro rok 2013 se tak s velkou pravděpodobností bude bojovat až do samého závěru, který se odehraje 18. října ve Vsetíně. V současné chvíli totiž Jakešovi nemusí stačit ani dvě vítězství za sebou, a to za předpokladu, že Odložilík s Turečkem dojedou v Jeseníkách i Vsetíně na druhém místě.

Ve Šternberku se přitom představí téměř celá současná špička, a tak se diváci mohou těšit na zvučná jména jako Mariusz Malyszczycki, Miroslav Plíhal, Karel Trněný, Jaroslav Pešl, Robert Kořístka, Lumír Firla a mnoho dalších. Jan Sýkora, který je aktuálně třetím mužem Timeseal MČR ve Sprintrally, v letošním roce Rally Jeseníky vynechává a výrazně se tak vzdaluje případnému zisku titulu.

Na 86 závodních posádek čeká trať v celkové délce 304,54 km, v rámci které své síly změří celkem na 7 rychlostních zkouškách v souhrnné délce 71,22 km. Prvního závodníka v cíli pak mohou fanoušci přivítat na rampě na šternberském náměstí přibližně v 15:50.

Kromě již zmíněného Timeseal MČR ve Sprintrally a MČR v rally historických automobilů se mezi vypsané závody řadí Mistrovství ČR juniorů, Česká Trophy v rally pravidelnosti historických automobilů, Dámský pohár ČR, Pohár mládeže a Pohár pořadatele. Pro nejrychlejší „dvoukolku“ je pak v Jeseníkách na počest zesnulého olomouckého závodníka vyhlašován také Memoriál Jiřího Skoupila.